Csontritkulás

csontritkulas

Csontritkulásnak, más néven osteoporosisnak nevezzük a csontok tömegének és mésztartalmának csökkenését, amely fokozott törékenységgel, a kóros és spontán törések kockázatának fokozódásával jár. A betegség neve is azt jelenti: porózus, lyukacsos, üreges csont.

A felnőttkori csontszövet megfelelő szerkezetét, tartását a csontképzési és csontbontási folyamatok összehangolt működése biztosítja. A csonttömeg az életkortól függően változik, fiatalkorban a csont tömegét növelő építő folyamatok vannak túlsúlyban, később az arány megfordul. A csontszövet állománya 25-30 éves korig gyarapszik, majd tömege fogyni, gyengülni kezd. Az élettanilag normális csontvesztés ekkor mintegy évi 3-5%.

Mi hívja fel a figyelmet arra, hogy esetleg érintettek vagyunk? Indokolatlan, gyengébb ütéseket, eséseket követő csonttörés, görnyedtebb, hajlottabb tartás az évek múlásával, testmagasság csökkenése, csigolyák összeroppanása, és ezekhez kapcsolódó ízületi panaszok.

Csontritkulás megállapítása után orvosi utánkövetés szükséges, gyógyszeres kezelés, de mást is tehetünk ezek mellett. A csontállomány felépülését segítik, illetve a leépülését lassítják a mozgásos tevékenységek. Fontos minél többet fizikumunknak, egészségi állapotunknak megfelelően mozogni, séta, úszás, futás, kerékpározás például. Emellett szakember által irányított gyakorlatsorokat is lehet végezni, melyek segítenek a tartást korrigálni, a megfelelő tartásért felelős izmokat erősíteni, légzést támogatni és emellett a csontállomány sűrűségének csökkenését lassítani!

Elérhetőségem

Ördöghné Kélity Krisztina

gyógytornász

  • Rendelés: Szeged, Rákóczi u 49.
  • Telefon: 06/70-3-111-806
  • E-mail: ordoghne@gyogystudio.hu
Keressen bizalommal!